výstup na Rysy

Panoráma z Rysov na poľskú stranu

Panoráma z Rysov na poľskú stranu

V nedeľu 22.augusta 2010 nás čakal ďalší turistický výstup na Rysy (2499 m n.m.), ktorý sa nachádza vo Vysokých Tatrách na hraniciach s Poľskom. V Poľsku je najvyšším vrcholom a na Slovensku patrí medzi najvyšší vrchol, kde sa dá výsť bez horského vodcu. Ráno bol krásny slnečný deň a tak sme sa 15 turisti vydali na autách smerom na Štrbské pleso, odkiaľ sme si naplánovali začiatok dnešnej túry. Zo Štrbského plesa nás čakal nenáročný chodník cez les na Popradské pleso, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Z Popradského plesa sa už začal chodník čoraz viac nakláňať hore, bol čoraz strmejší. Stromy postupne boli nižšie a nižšie, až sa postupne vytratili a nachádzali sme sa medzi kosodrevinou.

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Reliéf prechodu

Na vrchole Rysov

Na vrchole Rysov

Potoky všade navôkol šumeli a voda z vodopádov hučala. Prekonali sme niekoľko mostíkov, ktoré viedli cez priezračnú vodu v horských potôčikoch. Čím sme sa dostávali vyššie a vyššie, aj kosodrevina pomaly zmizla a my sme sa ocitli medzi samými skalami. Ale za to sa nám naskytoval čoraz krajší pohľad do dolín. Postupne sme sa dostali až ku Žabím plesám, odkiaľ začínala najnáročnejšia časť túry cez reťaze. V tento deň sa do Tatier vybralo množstvo ľudí, takže sme v niektorých úsekoch museli aj čakať a dávať prednosť.


Na Štrbskom plese

Na Štrbskom plese

Ako sme stúpali hore, slnko na nás stále pieklo a preto sme museli dopĺňať tekutiny čoraz častejšie. No nakoniec sa pred nami zjavila chata pod Rysmi (najvyššie položená chata na Slovensku 2250 m n.m.), ktorá bola práve v rekonštrukcii. Práce na nej prebiehali v plnom prúde, no aj tak poskytovala občerstvenie pre množstvo ľudí. Tu sme si trochu oddýchli a pripravili sa na záverečné stúpanie na vrchol Rysov.

Na vrchole Rysov

Na vrchole Rysov

Ako sme sa blížili k vrcholu, ľudí stále pribúdalo, no a na vrchole bolo tak husto, že sme si nemali pomaly ani kde sadnúť. Z Rysov sme mali nádherný výhľad na Morské oko v Poľsku, na Západné Tatry, Kriváň, Nízke Tatry, ale aj na náš najvyšší končiar Gerlachovský štít (2655 m n.m.), ktorý sa ale začal postupne zahaľovať do hmly. Na vrchole sme urobili pár fotiek, chvíľu si posedeli, popozerali okolie a postupne sa vydali späť smerom na Štrbské pleso.

Pri zostupe sme museli viac brzdiť, no cesta nám ubiehala rýchlo a tak sme sa ešte do západu slnka dostali na Štrbské pleso. Tu sme si zajedli, dopili posledné zásoby a unavení ale spokojní sme vyrazili späť do Podbiela.

Pozri fotogalériu

Pozri fotogalériu

Panoráma od Žabích plies

Panoráma od Žabích plies

Panoráma na okolie chaty pod Rysmi

Panoráma na okolie chaty pod Rysmi

Leave a Reply