Panoráma Podbiela
Panorámy Podbiela
Naši sponzori
Podbiel
Urbár Podbiel
SKI VITANOVA
PANASONIC
DREVODOM
AA-AUTODIELY
MK SPORT
OUTDOOR WORLD
Môj e-mail
Ľubomíra Kudzbelová kudzbelovalubka@centrum.sk

48.Zraz turistov Bardejov

1.deň – registrácia a privítanie účastníkov
Bardejov

Panoráma na účastníkov 48.Zrazu turistov v Bardejovských kúpeľoch

Vo štvrtok 30.januára 2014 sme 5 členovia zavítali na 48.Zimný zraz KST do Bardejova-Bardejovských kúpeľov. Už po príchode do Bardejova nás prekvapil sneh (okolo 15 cm), ktorý nám na Orave v poslednom čase chýba, čo naznačovalo, že snáď by sme zajtra mohli ísť na prvú túru aj na bežkách. Zaregistrovali sme sa, vybrali si trasu na piatok (samozrejme tú najdlhšiu 30 km), lebo iná už nebola voľná. Absolvovali sme privítací ceremoniál v miestnom kine a potom nás už čakalo zvítanie v hoteli Zornička s početnou skupinou nižnianskych turistov. O zábavu sa starali Fero na Harmonike a Ivan na gitare, ktorí nás všetkých roztancovali a rozospievali. Zábava pokračovala do neskorých nočných hodín, no my sme už premýšľali o piatku, ako zvládneme tak náročnú trať.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Bardejov

Pozri fotogalériu

2.deň – Hrebeňovka Čergovským pohorím
Bardejov

Panoráma na účastníkov trasy Čergovským hrebeňom

V piatok 31.januára 2014 sme absolvovali prvú trasu Čergovským hrebeňom Livovská Huta – Priehyba – Veľká Javorina – Čergov – Hertník v dĺžke 28 km. Takmer 100 účastníkov vyrazila z obce Livovská huta, ktorá je najvyššie položenou obcou v okrese Bardejov, po poľnej cestičke až na sedlo pod najvyšším kopcom Minčol. Niektorý si ešte vybehli na tento vrchol, no my sme pokračovali hrebeňom smerom na Priehybu. Snehu nebolo veľa, ale 15 cm nám akurát stačilo. Kým ráno bolo zamračené, postupne sa spoza oblakov predieralo slnko a v sedle nás už príjemne zohrievalo. Slnko, mráz a sneh vytvorili z okolitej prírody prekrásne zimné scenérie, ktoré nám pripomínali pravú zimu. Po trase nás čakali strmé a niekedy aj dlhé stúpania. Zjazdy boli veľmi náročné, hlavne preto, lebo bolo málo snehu na takúto činnosť. Niekedy sme si aj zložili bežky a kráčali pešo, aby sme si ušetrili svoje sklznice. Okolo obeda sa k nám pridal silný vietor, ale pri slnečnom počasí to nebolo až také zlé. Nakoniec sme dorazili na chatu Čergov, ktorá je jedinou horskou chatou na severnej strane celého pohoria. Tu sme sa zohriali a občerstvili. Potom nás už čakal 7 km zjazd po lesnej ceste, ktorá nás doviedla do cieľa na občerstvenie, kde nás privítal starosta. Tu sme si dali klobásku, teplý čaj a od starostu do čaju rum. Postupne prichádzali ďalší účastníci a my sme sa už tešili na autobus a teplú sprchu. Prechod bol dosť náročný, no Regina a Lujzka to zvládli výborne. Večer sme navštívili ešte kino, kde sme si pozreli zaujímavý dokument “výstup na najvyšší vrch Argentíny Aconcagua. Potom sme privítali ďalších štyroch našich členov, ktorí dorazili na hotel. Samozrejme nechýbal spev a dobrá nálada.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Bardejov

Mapa prechodu

Bardejov

Reliéf prechodu

Bardejov

Panoráma z Čergovského hrebeňa na okolie

Bardejov

Pozri fotogalériu

3.deň – Okolo Kráľovej studne
Bardejov

Panoráma na účastníkov pri občerstvovačke na Kráľovej studni

V sobotu 1.februára 2014 sme sa už 10 členovia vybrali na ďalšiu trať “Okolo Kráľovej studne” Lenartov – Kráľova studňa – Wojkowá(PL) – Obručné – Lenartov. Trasu sme začali spolu s ďalšou stovkou bežkárov v obci Lenartov stúpaním po lúkach na štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom. Pri Kráľovej studni (minerálny prameň, ktorý mal príjemnú letnú teplotu), miestny klub vybudoval drevenú rozhľadňu vysokú 14 m, ktorá je najvyššou rozhľadňou v okrese Bardejov. Samozrejme sme ju nemohli obísť. Z vrchnej terasy sme mali krásny výhľad na Čergovský hrebeň. Po krátkom zjazde sme sa ocitli pri prvej občerstvovačke (teplý čaj s rumom, chlieb s masťou a cibuľou). Tu nadšenci miestneho klubu prerobili starú unimobunku na drevenú chatu s terasou. Pri ohníku sme sa zohriali, zaspievali a vydali sme sa na dosť ťažký zjazd (sneh bol tvrdý) po lúkach až do poľskej dedinky Wojkowá. Tu nás opäť vítali poľskí nadšenci teplým čajom a propagačným materiálom oblasti MALOPOLSKA. Navštívili sme tu drevený kostol Sv.Kosmy a Damiana, kde nám miestny farár porozprával históriu kostolíka. Odtiaľ sme pokračovali stúpaním až na lúky ponad obec Obručná. Postupne vyšlo slnko a na túto dobu začalo byť dosť teplo. Trasa viedla po hranici, kde prevládali krátke zjazdy, ktoré boli krásne. Niektoré boli však náročné z toho dôvodu, že bolo málo snehu. Postupne sme sa dostali opäť do obce Lenartov, kde nás už vítala starostka s poslancami. V zasadačke miestneho obecného úradu nám pripravili opäť hostinu (teplý čaj, chlieb s masťou a cibuľou, chlieb s tuniakovou pomazánkou… Pri tom nás do nálady dostával miestny harmonikár. Keď sme odchádzali autobusom do Bardejova, všetci nám kývali, čo nám potvrdilo, akí sú veľmi pohostinní. Niektorí sme večer navštívili wellness, iní kino. Čakalo nás slávnostné ukončenie s prekrásnym ohňostrojom. A na záver sme sa všetci stretli na tanečnej zábave v hoteli Ozón, kde nás zabávala country skupina. Po krátkej noci sme ešte v nedeľu navštívili historické centrum Bardejova, múzeá a Babičkinu cukráreň, kde sme sa vrátili o takmer 50 rokov späť do minulosti. Na záver musím zhodnotiť náš prvý Zraz turistov, ktorí oranizuje KST a kde sa zišlo takmer 1.400 účastníkov ako výborný relax s výbornou organizáciou.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Bardejov

Panoráma na Čergovský hrebeň z vyhliadky na Kráľovej studni

Bardejov

Panoráma na účastníkov na začiatku trasy nad obcou Lenartov

Bardejov

Pozri fotogalériu

3 Responses to “48.Zraz turistov Bardejov”

 • Ivan:

  ahojte priatelia,
  dakujem za prijemne chvile stravene s vasou uzasnou partiou, Dusanovi – nosicovi za odnasanie mojej aparatury, dvom Lubom za prijemne a tiche stravenie troch noci, Kozacikovcom za prijemny odvoz domov a za skvely tip na rebierka a koleno… Bolo fakt znamenite.

 • Ahoj Ivan. Aj my Ti ďakujeme za dva krásne hudobné večery, ktoré si nám spríjemnil svojou gitarou a príjemnú spoločnosť. Dúfam, že v tomto roku sa stretneme na viacerých spoločných akciách.

 • Ivan:

  Lubo
  to je fakt skvela praca s videom…normalne som sa vzil znova do tych nadhernych zjazdov. Ukladam video k oblubenym

Leave a Reply

Blahoželáme
Návštevnosť stránky
Návštevnosť krajín
free counters