cyklotúra Kalameny

Panoráma z Malatinej na okolité údolia

Panoráma z Malatinej na okolité údolia

V nedeľu 1.augusta 2010 nás čakala veľmi členitá a dosť náročná trasa, ale spojená s príjemným osviežením, kúpaním sa v termálnej vode v Kalamenoch. Ráno sme vyštartovali 15 členovia na trať Podbiel-Chlebnice-Malatiná-Kalameny-Bešeňová-Kvačany-Huty-Zuberec-Podbiel v dĺžke 83 km. Po úvodných niekoľkých kilometroch po asfaltovej ceste nás za Chlebnicami čakalo náročné stúpanie po poľnej kamenistej ceste. Slnko, teplo  a taktiež blato a voda, ktorú tu zanechala včerajšia búrka, ešte zvyšovalo náročnosť tohoto nekonečného kopca. No po zdolaní vrcholu a dosiahnutí dedinky Malatiná sa nám naskytol nádherný výhľad do okolitých údolí, na Vysoké Tatry, Veľkú Fatru a Chočské vrchy.

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Reliéf prechodu

Odpočinok nad Malatinou

Odpočinok nad Malatinou

Z Malatinej sme pokračovali ponad družstvo, kde nás čakalo posledné mierne stúpanie pred vytúženým termálnym prameňom. Pri klesaní dolinou do Kalamien sme stretali pasúce sa ovce, prekonávali sme tečúce potoky, ktoré sa vylievali po ceste. Po asi 7 km zjazde sme konečne dorazili k prameňu, na ktorý sme sa všetci tešili.Voda je tu síce iba po kolená, ale za to sa v nej príjemne leží. Svaly si trochu oddýchli a celkovo nám voda dodala energiu na spiatočnú cestu. Tu sme sa aj trochu občerstvili, zajedli si a doplnili pitný režim.

V termálnom prameni Kalameny

V termálnom prameni Kalameny

Pokračovali sme smerom na Bešeňovú, kde sa už každý tešil na teplú polievku. Tu sme si dlhšie posedeli, dali niečo pod zub, proti “rýchlosti” a naplánovali sme si cestu späť. Z Bešeňovej sme vyrazili okolo vonej nádrže Bešeňová, kde sme dostali prvý defekt, no servisná čata bola veľmi rýchla a my sme mohli takmer okamžite pokračovať ďalej. Naše bicykle sme nasmerovali na múr Liptovskej Mary, kde sme väčšina stála po prvý krát.

Na múre Liptovskej Mary

Na múre Liptovskej Mary

Od múru naša trasa viedla okolo pobrežia Liptovskej Mary až do Kvačian, kde sme si dopriali ďalšiu oddychovú prestávku. No počas jazdy jedna skupinka zaostala (druhý defekt) a po oprave odbočila o jednu dolinku skôr, takže sa dostala cez Prosiek až do ústia Prosieckej doliny. Odtiaľto sa pustila popod les po poľnej ceste priamo až do Kvačian. Cez Kvačany nás čakalo opäť stúpanie po skalnatej ceste. Niektoré úseky boli vyplavené po tohtoročných povodniach. No Kvačianska dolina má stále svoje čaro, úzke rokliny a hlboké údolia.

Na Hutách sme sa ešte zastavili na Milošovej chalúpke, kde nás Miloš pekne pohostil. Potom sme už nastavili kurz na Zuberec a dolu kopcom sme za chvíľu zbehli až do Podbiela. Bola to dlhá a náročná kopcovitá cyklotúra, ale po mesačnej pauze boli všetci šťastní, že sme sa opäť dostali na bicykle.

Pozri fotogalériu

Pozri fotogalériu

Leave a Reply