výstup na Rozsutec

Panoráma z Malého Rozsutca na Terchovú

Panoráma z Malého Rozsutca na Terchovú

V pondelok 5.júla 2010 sme sa vydali na celodennú túru do Malej Fatry do Jánošíkových dier a na Veľký Rozsutec. Ráno bolo síce zamračené, no všetci sme dúfali, že sa ukáže aj slnko. Autobus sa zaplnil do posledného miestečka a nabral kurz na Terchovú. Za Zázrivou sme už všetci sledovali, z ktorej strany sa nám ukážu skalné steny z Rozsutca. Na túru sme vyrazili od hotela Diery smerom na Dolné diery, kadiaľ vedie aj náučný chodník. Ani malé deti sa nezľakli toho skalného brala a kráčali rezko s nami v očakávaní prvého rebríka, vodopádu, či reťaze.

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Reliéf prechodu

Na lavičkách cez vodopády

Na lavičkách cez vodopády

Vchod do Dolných dier je impozantný. Vysoké skalné útesy medzi ktorými preteká potok a lavičky, ktoré sa takmer dotýkajú vodnej hladiny. Ale čakajú nás aj vysoké rebríky nad vodopádmi a v skalných vypuklinách. Takéto scenérie sa opakujú až po sedlo Medzirozsutce. Takmer dve a pol hodiny stúpania do kopca deti akoby nevnímali a v sedle boli nadmieru živé. Ba aj na tých, ktorí absolvovali v tomto roku prvú túru nebolo badať únavu. Tu sme si oddýchli a rozdelili sa na dve skupinky. Tá prvá s malými deťmi sa vydala na Malý Rozsutec a potom dolinou späť k hotelu Diery. No a tí ostatní pokračovali ďalej plánovanou trasou na Veľký Rozsutec. No boli aj takí, ktorým to nedalo a zvládli obidva vrcholy.

Na vrchole Malého Rozsutca

Na vrchole Malého Rozsutca

Turistov tu bolo nezvyčajne veľa a ozývala sa tu hlavne čeština, polština a len málo slovenčina. Vrchol Veľkého Rozsutca bol zahalený hmlou, no pri zostupe sa hmla rozplynula a pred nami sa ocitol celý skalnatý masív. V sedle Medziholie sme pri oddychu a občerstvení sledovali vrchol Veľkého Rozsutca, ktorý sa týči do výšky 1610 m n. m.

Na vrchole Veľkého Rozsutca

Na vrchole Veľkého Rozsutca

Po krátkom oddychu sme zamierili do doliny do Štefanovej, kde nás prekvapil bufet , ktorý sme si nemohli nevšimnúť. Odtiaľto nás už čakalo len malé stúpanie k Dolným dieram a tak sme sa všetci šťastlivo po 9 hodinovej túre vrátili späť k hotelu Diery. S nami absolvovali túru aj niekoľkí sympatickí českí mládenci a dievčatá, takže sme boli radi, že sme im mohli ukázať naše krásne chránené územia v Malej Fatre.

Pozri fotogalériu

Pozri fotogalériu

Leave a Reply