výstup na Ostražicu

Ostražica

Panoráma na účastníkov prechodu pri kríži na Ostražici

Po otvorení turistickej sezóny turistickou akciou “Látaná” sa podbielanskí  turisti dňa 10.apríla 2011 schádzajú  pred Obecným Úradom v Podbieli. Zhliadnutie partie, ktorá tam stála, predznamenávalo, že bude veselo. Cieľ turistiky bol  jasný, prejsť časť turistickej trasy Ostražica – Červená skala.

Lomnianským chotárom

David na sklanom brale nad Nižnou

Aj keď sa zvykne hovoriť, že nechváľ dňa pred večerom – slnečné ráno nám prialo a vyhliadky na počasie boli optimistické. Prechod, ale i samotná túra bola nenáročná. Jedenásť kilometrovú túru sme odštartovali pomalou chôdzou za účasti vyše tridsiatich turistov a presúvali sme sa smerom na hrádzu okolo rieky Orava až ku susednej obci Nižná.

Lomnianským chotárom

Lujza, Marcela a Regina počas výstupu

Tunajší obyvatelia tu majú veľmi dobrú reštauráciu, kde si niektorí z mužov doplnili zanedbaný pitný režim. Ďalšia časť  trasy , ktorá bola pred nami bola náročnejšia na výstup. Ostražica meria 767,7 m.n.m. Odtiaľ je za krásneho počasia výhľad na okolitú prírodu a susedné obce. Aby sme načerpali dostatok síl aj na spiatočnú cestu, posilnili sme sa jedlom a pitím. Príjemné chvíle strávené v zákutiach prírody zdokumentovali aj naši šikovní fotografi.

Poslednú časť,  ktorú sme absolvovali klesaním a miernym stúpaním sa dostávame na lúku pod Lučivným. Tu po krátkej prestávke pokračujeme lesom, až prichádzame na Červenú skalu. Jeden z účastníkov p .Ľ.Franko pripravil oheň, kde sme si opekali naše donesené špeciality. Pán V. Kudzbel ako aj po iné roky obohatil turistov súťažou s prakom. Pri družnom posedení pri ohni sme zaspievali pár pesničiek a odtiaľ sme sa vrátili do svojich príbytkov. Niektorým účastníkom sa z tak prekrásnej túry ešte nežiadalo ísť domov. Veselé posedenie pri Orave nám pripravili Dodko ,Ľubko, Zdenko, Vilko a Paľko….. za čo im za chvíle ich spoločnosti ďakujeme:-).

Ostražica

Panoráma z Ostražice na okolie

Ostražica

Počas prechodu z Ostražice na Červenú skalu

Ostražica

Panoráma počas oddychu a občerstvenia

Lomnianským chotárom

Pozri fotogalériu

Leave a Reply