výstup na Volovec

Panoráma zo sedla Zábraď na časť Západných Tatier

Panoráma zo sedla Zábraď na časť Západných Tatier

V nedeľu 10.októbra 2010 panovalo už takmer celý týždeň Babie leto, a tak sme sa vybrali na horskú turistiku do Roháčov, kde bolo našim cieľom zdolať Volovec (2063 m n. m.). Ráno sme sa iba štyria členovia vydali za hustej hmly z Podbiela autobusom smerom na Zverovku, no už pred Oravským Bielym Potokom sa hmla rozplynula a jesenné slnečné lúče nás príjemne zohrievali.

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Mapa prechodu

Reliéf prechodu

Výstup do sedla Zábraď

Výstup do sedla Zábraď

Náš výstup začal zo Zverovky, kde bola teplota okolo bodu mrazu. Smerom na Ťatliakovú chatu sme obdivovali krásu jesene v Roháčoch. Pri chate nás prekvapilo zamrznuté jazero, ktoré bolo priezračne čisté. Skúšali sme aj ľad, či nás udrží. No ľad bol ešte veľmi tenký. Počas výstupu do sedla Zábraď sme na chodníku nachádzali ľadové kryštály, ktoré  nám predpovedali, že obdobie zimy je už tu. Tesne pred sedlom vyšlo spoza kopcov slnko, ktoré nás prinútilo vyzliecť si vetrovky. Zo sedla Zábraď sa  nám naskytol krásny pohľad na okolie, kedy ešte údolia boli zaliate hmlou.

Foto z Rákoňa

Foto z Rákoňa

Stretli sme tu aj psíka turistu, ktorý sa rozhodol v tomto krásnom počasí sám zdolať  Rákoň (1876 m n. m.). Na Rákoni nás prekvapilo takmer bezvetrie a výnimočný pohľad na vrcholy Vysokých Tatier.

Foto na Lúčnej

Foto na Lúčnej

Pokračovali sme smerom na Volovec,  kde sa už v niektorých miestach držal sneh. Dávid mu neodolal, šmýkal sa na ňom a guľoval sa. Na Volovci sme sa občerstvili a oddýchli si. Jozef vytiahol ďalekohľad a tak sme dovideli veľmi ďaleko, až do Poľska. Stretali sme veľa turistov, no  najmä Poliakov. Keďže bolo príjemne teplo a slnečno, rozhodli sme sa dnes zdolať ešte Lúčnu (1652 m n.m.). Okolo chodníka bolo ešte stále množstvo brusníc, no väčšinou boli už zmrznuté. Na Lúčnej sme sa ešte rozprávali s Poliakmi o okolitých kopcoch a turistických trasách. Pri zostupe sme vyskúšali vodu z horských potokov, navštívili sme chatu Látaná, kde sme sa pod prístreškom občerstvili. Cestou smerom na Zverovku sme si zaspomínali na minulú zimu, kedy tu bolo množstvo snehu a na konci sme si aj  podbehli. V autobuse cestou do Podbiela sme už len oddychovali a spomínali na dnešný nádherný výstup.

Pozri fotogalériu

Pozri fotogalériu

Panoráma počas výstupu na Ťatliakovu chatu

Panoráma počas výstupu na Ťatliakovu chatu

Panoráma počas výstupu do sedla Zábraď

Panoráma počas výstupu do sedla Zábraď

Leave a Reply