Panoráma Podbiela
Panorámy Podbiela
Naši sponzori
Podbiel
Urbár Podbiel
SKI VITANOVA
PANASONIC
DREVODOM
AA-AUTODIELY
MK SPORT
OUTDOOR WORLD
Môj e-mail
Ľubomíra Kudzbelová kudzbelovalubka@centrum.sk

36.ročník Strieborná Podkova

Strieborná podkova

Krásna zasnežená scenéria počas stúpania na najvyšší bod dnešného prechodu Kopec (1251 m.n.m.)

Aj tento rok sme sa v sobotu 12.januára 2013 vybrali na jeden z najstarších zimných turistických prechodov na Orave, na 36. ročník STRIEBORNEJ PODKOVA v Krivej. Cez týždeň napadlo cez 20 cm snehu, takže sme sa tešili na krásny prechod. Už zrána bolo okolo -7 stupňov a slnko sa predieralo pomedzi mraky. Na tento prechod už tradične chodí aj veľa turistov z našej obce. Po príchode na turistický prechod v Krivej nás v dedine vítala hudba z obecného rozhlasu, ktorá dolaďovala turistickú atmosféru. Po zaregistrovaní sme sa ako vždy rozdelili – bežkári sa vybrali na vyše 18 km trasu a peší turisti na 7 km trasu ku Hájovni. Každá skupina vyrazila s odhodlaním prejsť svoje trasy, ale hlavne zhodiť aj zopár prebytočných kíl, nazbieraných počas Vianočných sviatkov. Ťažšiu trasu mali bežkári, ktorí museli zvládnuť prevýšenie prvej polovice trasy z 545 m.n.m. na 1251 m.n.m.  Hneď v úvode nás čakalo stúpanie cez lesík, potom sme pokračovali lúkami až na Polianky, kde sme sa zastavili na krátke, ale potrebné občerstvenie.

Strieborná Podkova

Úsmev nám počas dnešného prechodu nechýbal

 Po trati sa postupne tvorili dlhé “hady” lyžiarov, ktorí pokryli lúky nad Krivou. Slnko pokrylo kopce aj doliny a nám sa naskytol krásny pohľad na zasneženú oravskú krajinu. Pokračovali sme krátkym oddychovým zjazdom v hlbokom snehu, ktorý nás príjemne pribrzdil a nedovolil nám nabrať väčšiu rýchlosť. No opäť sa terén zdvihol a my sme pokračovali stúpaním až na Bane (943 m.n.m.). Počas trasy sme mali pekný výhľad na Javorový vrch, Ostražicu, obec Nižná a obec Oravský Biely Potok. Na vrchole sme sa opäť občerstvili a vyrazili sme smerom na najvyšší bod dnešného prechodu na Kopec (1251 m.n.m.). Tu nás čakalo prudké stúpanie, kde sme dali zabrať nielen pľúcam, ale aj rukám, keď sme sa o palice opierali čoraz väčšou váhou.

Strieborná Podkova

Logo prechodu

V polovici stúpania na vrchol Kopec nášho člena Doda I. zradilo lyžiarske náradie, keď sa mu ako naschvál vytrhli obidve lyžiarske viazania. Nasledoval takzvaný servis na kolene, kedy sme ako tak stabilizovali funkciu viazania. Preto chcem poďakovať Vilovi K. a ďalším účastníkom prechodu, ktorí poskytli potrebné náradie na opravu a tak dopomohli Dodovi dôjsť až do cieľa. Počas tejto technickej prestávky sa náš tým roztiahol na väčšiu dĺžku po trase. Vďaka tejto nedobrovoľnej prestávke nás dobehli naši dvaja meškajúci členovia Edo K. a Peťo Ž., ktorí sa vybrali na trasu o trochu neskôr. Po dosiahnutí najvyššieho bodu prechodu nás čakal pomerne krátky, ale za to dosť strmý úsek, ktorý preveril každého lyžiara. Niektorí zvolili jednoduchšiu cestu, vyzuli sa z bežiek a kráčali pešo, iní to riskli, no pri brzdení zlomili jednu, alebo obidve palice, ktoré nevydržali nápor pri brzdení. No už sme vedeli, že sme blízko vatry, lebo z lesa sa ozýval takmer zborový spev. Pri vatre nám organizátori tento rok pripravili klobásku, ktorú sme si väčšinou ugrilovali nad ohňom. Ešte sme sa ohriali, nezabudli sme ani na pitný režim a relax.

Strieborná podkova

Počas prechodu sa nám naskytol takýto nádherný pohľad

Slnko sa začalo postupne strácať za ťažkými snehovými mrakmi, začalo sa ochladzovať, čo bol signál na vyrazenie na posledný úsek dnešného prechodu. V tomto úseku sme pokračovali horizontom miernym klesaním, kde je už viac zjazdov. Výhľadu na obidve strany nám bránil hustý les. Pri odbočke na Malé Borové už mráz zachádzal aj pomedzi prsty. Najviac ho pociťovala Lujza K., ktorej palce odmietali poslušnosť, boleli a preto sme museli s Radom K. zahájiť zohrievací manéver, ktorý bol úspešný a tak sme mohli pokračovať ďalej.

Strieborná podkova

Prvé stúpania z Krivej sme mali za sebou

Po dlhšom, ale miernom zjazde, ktorý patril medzi najkrajšie úseky dnešného prechodu, sme sa dostali až nad záverečnú lúku, ktorou sme sa pustili až do cieľa. Pri zjazdoch sa už tradične podarili niektorým bežkárom aj nedobrovoľné akrobatické prvky. Samozrejme nechýbali ani pády, ktoré patria k prechodu, ale keďže bol čerstvo napadaný sneh, padalo sa veľmi príjemne. Nakoniec sme sa všetci stretli v cieli, kde nám nový organizačný tým pri roľníckom družstve pod stanmi pripravil teplý čaj a zabíjačkovú kapustnicu, ktorá nás vzpružila a vrátila nám stratené sily. Tu sme ešte zastihli našich členov klubu, ktorí sa už tiež vrátili z pešej trasy. Po zjedení kapustnice sa niektorí naši členovia pobrali domov, ale niektorí si ešte zašli do “kulturáku” na zábavu a varené víno.

Strieborná podkova

Chvíľa oddychu, zamyslenia a občerstvenia počas prechodu

Turistický prechod sa organizátorom vydaril, mali aj dostatok snehu pre bežkárov a bola aj veľká účasť turistov, ktorých bolo viac ako 700. Dúfame, že aj o rok budeme odchádzať z turistického prechodu spokojní. /Viliam Kudzbel, Ľubomír Franko/

Nastav parametre pre zobrazenie v Google Earth.   Google Earth/Nastroje/Možnosti…   Klikni tu…

Strieborná podkova

Mapa prechodu

Strieborná podkova

Reliéf prechodu

Strieborná podkova

Pozri fotogalériu

Leave a Reply

Blahoželáme
Návštevnosť stránky
Návštevnosť krajín
free counters