Silvestrovská kapustnica

Panoráma z Červenej skaly pri varení Silvestrovskej kapustnice

Panoráma z Červenej skaly pri varení Silvestrovskej kapustnice

Silvester je posledný deň v roku a tak sme sa ho my, cykloturisti z Podbiela rozhodli prežiť spoločne. Dňa 31.12.2010 sme si naplánovali “Silvestrovskú kapustnicu” na Červenej skale. Na Červenej skale sa nachádza miesto, kde aj dnes je možné nájsť skameneliny- fosílie rôznych živočíchov. Podľa povesti tam vraj kedysi dávno pastieri našli aj skamenelinu ľudského tela. Pastieri ju údajne rozbili, pretože boli zvedaví, čo nájdu vo vnútri… Vraj sa podarilo miestnemu učiteľovi zachrániť časť hlavy, ktorá sa mala dostať do nemenovaného múzea v Budapešti…Červená skala sa v povestiach spája aj s červenými mníchmi. Nuž povesť. Už predpoludním sa v dedine schádzala veľká partia a tešila sa na teplú kapustnicu.

Spoločné foto na Červenej skale

Spoločné foto na Červenej skale

Na skalu sa kráčalo pomerne dobre, lebo bolo málo snehu a sem tam pokukovalo na nás aj slnko. Po príchode na skalu horel už ohník, ktorý nakládol J. Vojtek ml. spolu s rodičmi, ktorí prišli až z Nižnej. Kotlík sme postavili rovno na oheň, a všetci sme začali vyťahovať fľaše s kapustnicou. Nakoniec jej bolo cez 20 litrov. Náš šéfkuchár P. Kozáčik mohol začať so svojou receptúrou “Silvestrovskej kapustnice”. Každý kto prišiel, si hodil do kotlíka domácu klobásku a šunku, ktorá rozvoniavala navôkol. Medzitým deti využili sneh a spúšťali sa dolu brehom na sánkach, boboch, či vreciach. Niektorí iba na zadkoch.

TPanovala tu veselá nálada

Panovala tu veselá nálada

Postupne ako sa kapustnica dovárala, rástla nálada, a už sa začali ozývať aj prvé spevácke hlasy. Ďalšie a ďalšie skupinky prichádzali na skalu a nakoniec sa nás tu zišlo až 54 ľudí. Využívali sme novovybudovaný prístrešok v tomto roku, kde sa nás veľa zmestilo. Nakoniec dorazili aj tri “sudičky”, D. Maťaťová, M. Líšková a B. Maťaťová v dobovom oblečení aj s podomácky vyrobenými hudobnými nástrojmi a povynšovali nám všetkým veľa zdravia, šťastia a lásky. Potom sa už mohla podávať teplá silvestrovská kapustnica, ktorú si všetci pochvaľovali. Takto najedení a nejakým pohárikom posmelení sme spievali pesničky o Podbieli, ale aj iné. Veselá nálada trvala až do popoludňajších hodín. Už začal poletovať aj sneh a aby nás nezastihla tma, začali sme sa poberať na cestu späť. Ešte sme urobili spoločné foto nad panorámou Podbiela, Pozreli sa na silvestrovský Podbiel z vtáčej perspektívy, zakývali mu, a tak sme ukončili našu poslednú akciu v tomto roku, v roku 2010.

Panoráma Podbiela z Červenej skaly

Panoráma Podbiela z Červenej skaly

360° panoráma na Červenej skale pri varení Silvestrovskej kapustnice

360° panoráma na Červenej skale pri varení Silvestrovskej kapustnicePozri fotogalériu

Pozri fotogalériu

Leave a Reply