Panoráma Podbiela
Panorámy Podbiela
Naši sponzori
Podbiel
Urbár Podbiel
SKI VITANOVA
PANASONIC
DREVODOM
AA-AUTODIELY
MK SPORT
OUTDOOR WORLD
Môj e-mail
Ľubomíra Kudzbelová kudzbelovalubka@centrum.sk

Moravský kras 2013

1.deň: Príjazd do rekreačného strediska Protivanov
Protivanov

Paľo, Igor a Dodo v príjemnej atmosfére pri krbe

V stredu 5.júna 2013 sme partia 16 členov CTK Podbiel večer za studeného a takmer daždivého počasia zavítali do rekreačného strediska Protivanov (bývalého pionierskeho tábora) pri Moravskom krase. Tu nás privítali “domáci” Jirka, Láďa a Ľubka chlebíčkami a pravou moravskou pálenôčkou. Po zoznámení sa s prostredím sme sa zišli pri kozube, kde sme naplánovali našu činnosť počas nasledujúcich troch dní. Pri vínečku nás Jirka naučil “hymnu” cykloklubu Smržice, ktorá sa niektorým vryla tak do pamäte, že si ju spievali aj počas spánku. Všetci sme verili, že ráno sa prebudíme do krásneho slnečného dňa.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Protivanov

Pozri fotogalériu

2.deň: MORAVSKÝ KRAS: Protivanov-Sloup-Punkevní jeskyně-Skalní Mlýn-chata Macocha-Ostrov u Macochy-Holštejn-Baldovec-Molenburk-Niva-Protivanov (58 km)
Protivanov

Monika, Peťa a Marcela prechádzajú krásnou prírodou z Holštejnu

Vo štvrtok 6.júna 2013 sme sa zobudili do zamračeného rána, ale nepršalo. Niektorí boli ráno behať v neďalekom lesíku, iní dospávali dlhú noc, no takmer všetci sme sa stretli na prvej rozcvičke. Po výdatných raňajkách sme vyrazili na 58 km trasu, počas ktorej sme navštívili množstvo zaujímavých miest. Prvá zastávka bola v “Sloupu u jeskiní”, kde sa nachádzali zaujímavé bralá a jaskynné pukliny, ktoré sme samozrejme nemohli vynechať. Slniečko sa už začínalo predierať pomedzi mraky a príjemne sa oteplilo. Po absolvovaní ďalších kilometrov sme navštívili Punkevní jaskyňu, kde nás najviac očaril vstup na dno priepasti Macocha. Bolo to úžasné. Akoby sme sa ocitli v “Stratenom svete”. V jaskyni sme sa plavili loďkou po rieke pomedzi kvaple úzkymi puklinami, kde bolo umenie ovládať loďku. Do jaskyne na prehliadku sme sa dostali len vďaka náhode, že sa nedostavila jedna skupinka, ktorá mala vstup rezervovaný. Ináč sa tu musí rezervovať vstup pre väčšiu skupinku aj dva týždne dopredu, taká je tu návštevnosť.  Po prehliadke sa niektorí vydali na vrchol Macochy lanovkou, ostatní sa niekoľkokilometrovým úsekom po stúpaní dostali na vrchol na bicykloch. Tu sme sa všetci stretli pri chate Macocha, pozreli sme sa z vyhliadky na dno priepasti (vyše 120 m) a pokračovali sme ďalej do Holštejnu, kde sme sa poriadne naobedovali a nabrali nové sily. Navštívili sme tu aj zrúcaninu hradu, kde sme stihli aj “vláčik”, v ktorom sme obsadili celý “vagón”. Pokračovali sme okolo rybníkov až ku kempu Baldovec, a po lesných chodníkoch a cestičkách sme sa vrátili späť do tábora Protivanov. Tu sme si oddýchli, dali si kafíčko a opäť sme sa všetci stretli s veselou náladou pri krbe a pri vínku. Jirka nám predstavil, čo nás čaká ďalší deň, aké nové miesta opäť navštívime a potom sme sa už všetci ponorili do hlbokého spánku.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Protivanov

Pozri fotogalériu

3.deň: Protivanov: Starorežná Prostejov a Veľký Kosíř (90 km)
Protivanov

Skupinka cykloturistov po ochutnávke v liehovare Starorežná

V piatok 7.júna 2013 nás už ráno privítalo slniečko. Po rannom behu a rozcvičke sme vyrazili na ďalšiu cyklotúru. Z Dráhanskej vrchoviny sme sa spustili Repešským žľabom po krásnom asfaltovom chodníku okolo Plumlovského zámku. Zavítali sme ku Plumlovskej priehrade, kde sme sledovali výstavbu priehradného múru. Pokračovali sme až do Prostějova, kde nás čakalo prekvapenie, exkurzia v Starorežnej. Odtiaľto sme vo veselej nálade prešli centrom mesta a po obede v Kolibe U 3 Králů sme dobyli Hanácky Mont Blanc, kde se dokončuje rozhľadňa. Na chvíľku sme se zastavili v zámockom parku v Čechách pod Kosířem. Nakoniec sme Repešským žľabom vyšli späť do kopcov, ktoré preverili našu kondíciu a vytrvalosť. Niekoľko kilometrové stúpanie sme všetci zvládli a na vrchole nás čakal penzión Lada, kde sme si všetci oddýchli. Odtiaľto nás už čakalo krátke, ale za to veľmi strmé stúpanie. Po krátkom zjazde sme sa vrátili späť k Protivanovskému rybníku, kde sme boli ubytovaní. Niektorým zostalo ešte zopár síl, čo sme využili pri plážovom volejbale, keď sme odohrali celý zápas.

/Text a foto: Ľ.Franko/

Protivanov

Výstavba nového múru Plumlovskej priehrady

Protivanov

Posledná zastávka cyklotúry na terase penziónu Lada

Protivanov

Archív vo firme Starorežná v Prostějove

Protivanov

360 stupňová panoráma z námestia v Prostějove

Protivanov

Pozri fotogalériu

4.deň: Protivanov – Boskovicko (55 km)
Protivanov

Po jednom zo stúpaní sa nám naskytol nádherný pohľad do údolia

V sobotu 8.júna 2013 nás tretia trasa zaviedla cez Bukovou do Prírodného parku Řehořkovo Kořenecko až pod obec Kořenec a potom do Westernového mestečka, ktoré nás očarilo svojou históriou. Cítili sme sa tu, ako by sme sa posunuli takmer dve storočia do minulosti. Pokračovali sme do centra Boskovic, kde sme si pozreli židovské mesto, zámok, zámocký park a skleník. V zámockom parku bola akurát svatba. Naše nežné polovičky tu nahovárali ženícha, ale ten nechcel zmeniť svoje rozhodnutie. Obed sme si dali v hoteli Pod Zámkom a potom sme už začali naberať výškové metre okolo priehrady smerom na Velenov, Suchý a cez Skalky (735 m/m) do Protivanova. Po večeri sme ešte hrali nohejbal s podporou našich úžasných “Mažoretiek Podbiel”.

/Text: Ľ.Franko, Foto: Ľ.Franko, J.Matúch/

Protivanov

Protivanovský rybník, ktorý nám slúžil na relaxáciu

Protivanov

Pozri fotogalériu

One Response to “Moravský kras 2013”

  • Ahoj kamarádi z CTK Podbiel.
    Lubo moc krásně popsal a nafotil naše společné cykloputování po Moravském krasu atd. Velmi pozorně jsem si vše prošel a zavzpomínal na bezvadnou akci s vámi všemi. I z dalších foteček na webu je vidět, že podnikáte další prima akce, do kterých vám přeji pevné zdraví a veselou mysl.
    Z Prostějova vás zdraví Jirka.

Leave a Reply

Blahoželáme
Návštevnosť stránky
Návštevnosť krajín
free counters