značenie prechodu Magurou

značenie Podbielanskej Magury

Panoráma na Západné Tatry z prechodu Podbielanskou Magurou z Detľanky

V poslednú januárovú sobotu 29.januára 2011 nás čakala pracovná sobota, kedy sme pripravovali trasu prechodu Podbielanskou Magurou. Rozdelili sme sa na dve partie. Prvá partia (Ľubo, Peťo, Vilo, Dodo a Ivan) sa vydala zavčasu ráno za hmlistého a mrazivého počasia na trasu, kde jej hlavnou úlohou bolo vyčistiť a vyznačiť celú 18 km trasu prechodu.

prechod podbielanskou Magurou

Podbielanskí bežkári na Petrovke

Aj v tomto ročnom období sa ukázalo, čo dokáže inverzia. Čím sme sa dostávali vyššie, tým sa slnko viac a viac opieralo o svahy a bolo čoraz teplejšie. Počas trasy na Petrovku sme museli opraviť mostek cez potok, vyznačovali sme trať stužkami a smerovými tabuľami. Snehu bolo pomedzi kríky a v lese len minimálne, preto sme museli niektoré úseky absolvovať pešo. No na lúkach sme si všetko vynahradili a bežkám sme dali poriadne zabrať. Pokiaľ sme zdolávali trať na Petrovku, druhá partia (Paľo, Dušan a Igor) na aute s P. Kozáčikom smerovala na Petrovku s ďalším materiálom, ktorej úlohou bolo pripraviť vatru a vyčistiť okolie okolo prístrešku.

prechod podbielanskou Magurou

Na najvyššom bode prechodu na Šubovke

Kým prvá partia dorazila na Petrovku, vatra už stála v plnej svojej kráse a okolie okolo prístrešku už bolo pripravené privítať účastníkov XXV. ročníka prechodu podbielanskou Magurou. Spoločne sme si opiekli svoj „obed“ a zaspomínali, ako sa dnes komu darilo. Potom sa partia na bežkách rozlúčila, lebo ich čakala ešte dosť dlhá trasa hrebeňom Magury. Táto časť od Petrovky až po Šubovku vedie zväčša hore kopcom, no počas trate sa vám naskytne krásny pohľad na zasnežené vrcholky Západných Tatier a Chočských vrchov. Po hrebeni od Šubovky až po sedlo Pod Príporom vás čaká krásny prechod zväčša mierne dolu kopcom medzi zasneženými a zmrznutými stromami. Okolo trate môžete vidieť neskutočné množstvo stôp od zveri (vlk, srnka, jeleň…). Vilo tu vyznačil nebezpečné úseky na ktorých sa mu aj topánka rozpadla, preto ju musel omotať páskou. Potom vás čakajú zjazdy pomedzi les až na Detľanku, kde sa pred vami odkryje opäť krásny pohľad na celú panorámu Západných Tatier. Tu sme stretli aj dvoch psov ako neúnavne a štekajúc prenasledujú srnku. Dolu Detľankou po krásnej lúke sa dostanete až na asfaltovú cestu ku Koniarke, po ktorej sa dostanete až do Podbiela. Tak sme zvládli prejsť celú trať, vyznačiť ju, vyčistiť a tak pripraviť na najbližšiu sobotu. Preto vás aj toto cestou chceme všetkých pozvať dňa 5.februára 2011 na tohtoročný prechod Podbielanskou Magurou.

prechod podbielanskou Magurou

Panoráma na Západné Tatry a Petrovku

prechod podbielanskou Magurou

Relax po jednom zo zjazdov

prechod podbielanskou Magurou

Panoráma Západných Tatier z Magury

prechod podbielanskou Magurou

Zimná scenéria na hrebeni Magury

prechod podbielanskou Magurou

Chvíľa oddychu počas prechodu

prechod podbielanskou Magurou

Prípravy pred prechodom

prechod podbielanskou Magurou

Pozri fotogalériu

Leave a Reply