Panoráma Podbiela
Panorámy Podbiela
Naši sponzori
Podbiel
Urbár Podbiel
SKI VITANOVA
PANASONIC
DREVODOM
AA-AUTODIELY
MK SPORT
OUTDOOR WORLD
Môj e-mail
Ľubomíra Kudzbelová kudzbelovalubka@centrum.sk

Fašiangový prechod na starých lyžiach

Podbiel

Účastníci prechodu na kopci pod slovenským dvojkrížom nad Podbielom

A je tu znova obdobie fašiangov, ktoré je tradičným symbolom veselosti, hodovania a zábavy. Preto aj my, turisti, sme si chceli pripomenúť túto tradíciu, a tak sme naplánovali 12.februára 2012 0.ročník Fašiangového prechodu na starých lyžiach. Najskôr sme z povál, pivníc a garáži povyťahovali dlhoročne zazimované drevené lyže. Tieto bolo treba zbaviť mnohoročného prachu, v niektorých prípadoch aj osprchovaním, aby sme zistili ako sa na nich podpísal zub času, alebo červotoč. Ak prešli našou technickou prehliadkou, po bežnej údržbe sme ich už len navoskovali vysokokvalitným voskom – sviečkou. Aby sa nelepil sneh na drevenú sklznicu.

Podbiel

Peťo s Majou sa pripravujú na prechod

Zraz účastníkov prechodu bol pred Obecným úradom. Tu sme sa hneď preventívne odfotili, ak by náhodou niektorý z nás na týchto rýchlych doskách ďaleko nezašiel. Tento rok sme nepočítali s veľkou účasťou, hlavne z dôvodu už nedostatkového výstroja. Zišlo sa nás tam osem skalných lyžiarov. Niektorí mali aj zaujímavý ústroj. Napríklad Peťovi Ž. v tento deň narástli vlasy až po plecia, takže omladol. Naopak jeho manželke Maji pribudlo niekoľko rokov – asi keď uvidela omladnutého manžela. Ale večer po jeho “ostrihaní” a Majinom odmaskovaní to bolo zas naopak.

Fašiangový prechod začína na Bobrovej rali. Tu sa už pri obúvaní lyží vyskytol problém s dvoma koženými remienkami, ktoré po mnohoročnom oddychovaní nevydržali a pretrhli sa. Na toto sme však boli pripravení, lebo sme so sebou mali kompletné servisné náradie – kladivo, skrutkovač, špagát a nožík. Závady boli rýchlo odstránené a tak sme mohli vyraziť na trasu a vyskúšať kvalitu lyží overenú časom.

Podbiel

Logo prechodu

Prvé kroky boli neisté, aby nám niečo na nohách ostalo, ale potom sme už polohistorickým krokom bez problémov zdolali Predný kopec. Tu sme mali pri slovenskom dvojkríži prvú prestávku, kde sme si v dobrej nálade užili už aj hrejivého zubatého slnka. Z tohoto kopca sme sa presunuli na ďalší susedný kopec Hrachársky, kde bola druhá fašiangová relaxačná prestávka. Keď sme už dosť dlho pobudli na čerstvom vzduchu, v dobrej nálade sme sa spustili späť do doliny na Bobrovu raľu, kde sme došli bez straty lyží a lyžiarov.

Fašiangový prechod sme ukončili v miestnej reštaurácii u Korčušku. Táto tohtoročná fašiangová akcia sa nám výborne vydarila, prialo nám aj pekné slnečné počasie a už sa všetci tešíme na ďalší fašiangový ročník, oprašovania starých lyží. /V.Kudzbel/

Podbiel

Pozri fotogalériu

Leave a Reply

Blahoželáme
Návštevnosť stránky
Návštevnosť krajín
free counters